Niş

Hizmetlerimiz

Niş
Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen addır.

Binalardaki duvar süslemeleri arasında hem işlevsel hem de görsel olarak önemli bir yere sahip olan niş, çok eski zamanlardan beri kullanılagelen mimari bir öğedir. Eskiden kandil ya da yakılan meşalelerin yeri olarak açılmış; kiliselerde ya da saraylarda, heykeller bu oyukların içine yerleştirilmiştir. Osmanlı mimarisinde saraylarda ve çeşmelerde kuşların da su içebilmesi için oyulmuş hücreciklere de niş adı verilmiştir.

Eskiden ışık kaynaklarının konulması gibi bir ihtiyacı karşılayan bu oyuklar günümüz mimarisinin en dekoratif öğelerinden biri olmuştur. Renkli ışıklandırma ya da farklı şekillerle evlerde-ofislerde vazgeçilmez konseptlerin yaratılmasına olanak sağlamaktadır.

Nişler Ev dekorasyonlarında fazlasıyla kullanılır oldu,Sizlere aşağıda alçıpan ve ahşap malzemeden yapılmış niş uygulama örneklerini fotoğraflar ile anlatmaya çalışacağız.

Nişler ev içlerinde Salon,Oturma Odası,Yatak odasında bazen banyo ve Wc lerimizde kullanılabilir,

Nişler karşımıza bazen bir kitaplık,bazen bir vazo ile süslenmiş bir aksesuar köşesi bazen banyomuzda şampuan ve kremlerimizi sakladığımız raflarımız olabiliyor.