çorlu Alçıpan

Yapı ve inşaat faaliyetlerinde önemli bir yere sahip bir malzeme olan alçı, sadece kartonpiyer veya daha basit süsleme işlemlerinde karşımıza çıkmaz. Direkt olarak binaların önemli bölgelerinden olan tavan, duvar gibi yapılar da alçı malzemenin kullanıldığı alanlardandır. Betondan daha hafif ve daha kolay bir kuruluma sahip olduklarından beton veya kiremite karşı tercih avantajı da bulunan bu malzemeler sadece bu özellikleriyle değil, kolayca şekillenebilmeleri itibariyle sağladıkları estetik değerler ile de fayda sağlarlar.

Bu malzemenin önemli ürünlerinden biri olan alçıpanlar da duvar ve tavan inşasında önemli bir yer tutarlar. Duvarların ev dekorasyonunda ne kadar önemli olduğu ilk başta belki çok anlaşılmaz ama duvarınıza astığını bir ayna ya da tablonun eve ne kadar önemli bir etki yaptığında bu yapıların önemi daha çok ortaya çıkar. Bu amaçla daha estetik ve dekoratif bir duvara sahip olmak için sadece dış eklemeler değil, duvar yapınızın kendisinin de estetik ve özel bir yapıdan oluşması gerekmektedir. Bu noktada tamamen beton, tuğla ve sıvadan ibaret olan duvarlar yerine alçıpan denilen malzemeden yararlanılarak son hali verilen duvar sistemleri fayda sağlar.

 

İnşaatlarda alçıdan üretilen malzemelerden yararlanılması çok uzun yıllar öncesine dayanan bir uygulamadır. Çok basit ve heryerde bulunabilir bir malzeme olan alçı modern inşaat faaliyetlerinden önce yapılan binalarda da kullanılmaktaydı. Hafifliği, çok yönlü olması, ses ve yangına karşı dayanıklılığı gibi sebeplerle memnuniyet de veren bu malzemeler zaman içinde modern yapılarda yerini beton ve tuğla gibi daha standart üretilen malzemelere bırakmıştır.

Günümüzde küçük yapılı evlerde dahi özellikle iç duvarlarda kullanılabilen alçıpanmodelleri alçının kendine özgü yapısının bozulmadan teknolojik gelişmelere ayak uydurması sonucu seri üretimi de yapılabilen bir yapı malzemesidir. Kalıplar halinde üretimi yapılan ve kolayca uygulanabilen bu malzemeler yardımıyla tavan kaplamaları ve duvarlar kolayca düzenlenebilir. Bu malzemeler yardımıyla boyama, duvar kağıdıyla kaplama da kolay olabilmektedir. Fiyatları itibariyle de asla lüks olarak algılanmaması gereken bu malzemeler tek başlarına ya da farklı bir malzemenin üzerine kaplama olarak uygulanabilirler.

Birkaç dezavantajından da bahsedecek olursak, zaman içinde alçıpanlar üzerinde bir takım stres kırılmaları olabilir. Yeterli yalıtım yapılmaz ise dışarıya dönük olan veya üzerinde su sızıntıları olan malzemelerin rutubet yapması da görülebilir. Ancak böyle durumlarda yapılacak yalıtım ve temizlik müdahaleleri yapının daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Mekanda bulunan insanların sağlığına olumsuz etkisi olmayan bu yapılarla her çeşit mekanda karşılaşmanız mümkündür.