çorlu Duvar Kağıdı

DUVAR KAĞIDI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Duvar kâğıdı, Özel tutkalı ile uygulanan, duvarlara yapıştırılan iç mekân dekorasyon malzemesidir.

Yapısı gereği duvar kağıdı uygulandığı zeminde zemini renklendirmenin yanında özel yapısı, dokusu, kabartması ile farklı görünüm ve hareket katar.

Ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü nün TS-5228 -1 EN- 233 standardında duvar kaplamaları alt guruplara ayrılarak tanımlanmıştır. Dünya standartlarında bir rulo duvar kâğıdı genel olarak 53 x 1000 cm (+ %3 ),15.6 x 106 cm ölçülerinde üretilir. Kullanılan mekanlara ve uygulanılacak alanlara göre özel koleksiyonlarda farklı ölçülerde de duvar kağıdı üretim yapılmaktadır.

Dünyaca kabul görmüş teknik özellikler ve standartlar ürün etiketlerinde ve ürün kutularında özel semboller ile tanımlanır. Uygulama yapılacak yüzeyin, mekânın konumuna göre doğru ürünün seçiminde ürün bilgilerine, teknik özelliklere dikkat edilmelidir.

NEDEN DUVAR KAĞIDI ?

EVİMİZİN RENKLİ GİYSİLERİ DUVAR KÂĞITLARI İLE TABLO GİBİ DUVARLAR

Boya paletlerinde karşılaşamayacağımız renkler, desenler ve dokularla bezenmiş duvar kâğıtları, duvar kaplamaları tablo gibi duvarlar yaratarak yaşanılan mekânları değiştiriyor yeniliyor.

 • Duvar kâğıdı sağlıklıdır, malzeme yapısı gereği doğaldır, zararlı madde içermez. Geri dönüşüm özelliği vardır.
 • Yapısı gereği ses ve ısı izolasyonuna katkı sağlar.
 • Mekânların güçlü noktalarını üstün özelliklerini ortaya çıkartır.
 • Döşendiği mekânı aydınlatır, renk, canlılık, ışık katar.
 • Döşendiği mekânların değerine değer katar.
 • Zengin renk, desen ve doku seçenekleriyle yaşadığınız mekânlara kişiliğinizi yansıtmanızı sağlar, farklılık yaratır.
 • Kolay uygulanır, değiştirilebilir.
 • Kullanım / fayda süresi uzundur, ekonomiktir.
 • Hijyeniktir, kir ve leke barındırmaz, küf oluşturmaz.
 • Kolay temizlenir, beyazlatıcı maddeler – ağır kimyasallar içermeyen sıvı sabunlar ile sünger ve ya bez yardımı ile silinebilir, renkleri 
 • solmaz – yıpranmaz.
Duvarlarımızı koruyan, dekoratif özelliği ile asalet ve şıklık veren, sanatsal değerler katabilen duvar kâğıtlarının gelişimi eskilere dayanıyor. Avrupa’nın 15. yüzyılın ikinci yarısında kâğıt üretiminde gelişim göstermesinin ardından duvar kâğıdında yeni yöntemler geliştirildi. Tasarımcılar duvar kâğıtlarını foto gravür yöntemiyle bezemeye başladılar. Teknolojinin gelişimiyle geleneksel yöntemler yerlerini hızlı baskı tekniklerine, farklı yapıda malzeme kullanımına bıraktı. Daha sonraları polivinil clorit (PVC) kaplamaları kullanılmasıyla duvar kâğıtlarının ömürleri daha çok uzadı.

 

DUVAR KAĞIDI BAKIMI

Düzgün kaplanmış duvar kağıdı uzun seneler kullanılır. Günümüz vinyl duvar kağıtları silinebilir hatta yıkanabilir özelliktedir. Dolayısıyla uygun bakim ile uzun seneler yeni gibi bir görünüm sağlayabilirsiniz. 

Vinyl ve Expanded vinyl duvar kağıtlar yumuşak deterjan veya sabunlu ilik su ile ıslatılmış süngeri aşağıdan yukarıya doğru dairesel hareketlerle ovalayarak silmeniz yeterlidir. Duvar kağıtlarınızın bakim talimatlarını ve özelliklerini ruloların üzerindeki sembollere bakarak öğrenebilirsiniz. Su ile temizlenmeyen (tekstil, hasır, vs.) duvar kağıtları ise yumuşak toz alma fırçası, kuru bez veya elektrikli süpürge ile temizlenebilir.

Kağıt esaslı ve mat vinyl duvar kağıtları iyice sıkılmış nemli bezle silinebilir. Vinyl ve Expanded vinyl duvar kağıtları köpüklü süngerle silinebilir hatta fırçalanabilir. Bu konuda ruloların üzerindeki sembollere dikkat ediniz.